"Čas je to, co se neustále snažíme zabít, ale co nakonec zabije nás"

Srpen 2018

červencové mini čtení

12. srpna 2018 v 20:12 | hyunderella |  jen tak...
Zdar!
Jak jsem slíbila, tady je ta prťavá připomínka mého letního čtecího bloku. Na mou obranu je ale nutno říci, že první kniha za tento měsíc to alespoň počtem řádků krapet vylepšila.

Takže... Mým prvním počinem se stala Hra o trůny, tedy první díl geniální série Píseň ledu a ohně od George R.R. Martina. Dlouho jsem odolávala tlaku, který byl všudypřítomný. Ignorovala jsem komentáře, jak je tato série úžasná a legendární. Všude na mě zíraly plakáty seriálové podoby. Odevšad se linula hudba z tohoto počinu. V dopravních prostředcích všichni tahali nechutně tlusté bichle a měli v nich zaražený nos. Má oblíbená knižní blogerka vychvalovala toto dílo do nebes. Odolávala jsem. Vážně jsem se snažila. A pak jsem o dovolené u své sestry byla "nucena" zkouknout zmíněný seriál. A aby to nebylo jednoduché, až od třetí řady, jelikož už ho měla rozkoukaný. A... I od té třetí řady mě to chytlo. Fajn, je to krvárna plná nahotinek, ale kruci, má to příběh. Chytlavý příběh... A černý humor... Hodně černého humoru... A já byla lapena. Pohlcena. Takže když jsem přijela domů, dosehnala jsem si i první dvě série a jala se udělat si seriálový tandem. A náhle zatoužila vědět, zda je ten příběh totožný s knihou, či ne. Známe filmový průmysl, že? A zrovna vycházelo nové zpracování od nakladateství Argo... A já po něm zatoužila. Jenže když jsem si ho koupila a začetla se, zjistila jsem, že se ta bichle opravdu nedá nosit v kabelce. Ani v kabelce. (velikost xxl - musí pojmout tři denní jídla, oblečení, kosmetiku, knihu a jiné blbosti). A tak jsem si splašila e-knihy. Čtu na tabletu. Na malém tabletu. Takže problém vyřešen. A... Byla to jízda. Ucelený, geniálně propracovaný příběh s neuvěřitelným počtem postav, fungující společností, historií, náboženstvím, obchodem, podsvětím... A mé fantazácké srdce zaplesalo. Samozřejmě, že kniha byla lepší. Ale musím uznat, že první série je s knihou více méně totožná. Budiž chvála! Nebudu tu rozebírat všem známý děj. Navíc by to byl jeden velký spoiler, ale jedno si neodpustím - Tyrione, tebe žeru ze všeho nejvíc. Kdo zná pochopí, kdo ne pochopí taky... Až si to přečte. Tuhle knihu, potažmo celou sérii, nejen že doporučuju, ale troufám si tvrdit, že by to měla být povinná četba, alespoň co se pro fanoušky žánru fantasy týče. Hned po Harrym Potterovi a Pánovi prstenů (kde poněkud pokulhávám, jelikož jsem skončila u Hobita :D ). Druhý díl mám rozečtený, ale musím se zase vrátit do módu GOT, aby mi stránky ubíhaly. Podle mého čtecího sloupečku pochopíte. Ale resty se musí také plnit.

tohle jsem četla...


A druhou a pro tento měsíc poslední knihou bylo Dám ti slunce od Jandy Nelsonové. Ano, minulý měsíc jsem přečetla Nebe je všude od této autorky. A rozhodně i tato kniha byla pecka. Možná ještě lepší. Dvojčata Jude a Noah si byli celý život blízcí. Stačila však souhra tragických událostí a jejich společný život se zcela změnil. Z krásné, sebevědomé a vždy flirtující Jude se stává šedá myška, stranící se společnosti. Je uzavřená ve svém světě umění, pověr a duchů. Z bojácného Noaha, který žil jen pro kreslení a svou první lásku k příteli, se stává věčný pařmen hazardující neustále se svým životem. Mají tito dva sourozenci ještě nějakou šanci k uzdravení sama sebe? A mají ještě naději k tomu, aby získali to, po čem skutečně touží?
Hořkosladká romance nabitá skvělými postavami, charaktery. Jandiny knihy nejsou obyčejné YA romanťárny. V žádném případě. Každý příběh je propracovaný a plný hlubokých emocí.Nehledejte v jejích dílech obyčejnou komerční zábavu. Ta v tom totiž není. Mám ráda i jednoduché přeslazené knížky, u nichž si vyčistím hlavu, ale tohle bylo silné čtení, u něhož nezůstane oko suché. A umí předat poselství. Nemůžu jinak než zcela doporučit, ale s výstrahou, že tohle není pro každého. :D P.S. Ta veselá obálka se k příběhu fakt nehodí, ale to nevyčítám CooBoo, ale Dial Books z velké USA, od nichž byla převzata. Na druhou stranu, pokud by byla méně jásavá, nejspíš by nebyla kniha tak žádoucí...


No nic. Tak příště. S náloží romancí, jelikož mám nevybouřené období a nechutně přeplněnou knihovničku nepřečtených YA kousků, ve kterých není ani za mák fantasy, distopie či sci-fi. (duchy nepočítám)

Pozdní červnové čtecí okénko

5. srpna 2018 v 22:54 | hyunderella |  stav přečtených knih a co právě čtu
Zdar!

Je tu srpen a já se ne a ne rozhoupat nejen ke čtení, ale i k dokončení restů zde. Mno, je vedro, nemůžu spát... Tak je jdu dodělat. A dnes to bude červen, v brzké době snad červenec. :D

Takže...
Prvním kouskem za měsíc červen byl Temný duet, druhý díl výborné duologie od mé oblíbené Victorie Schwabové. Co si budeme povídat, tahle série je opět vynikající. Opět se nám tu stírá rozdíl mezi hrdiny a padouchy a je to neskutečně zajímavé. Temná YA dystopie x fantasy je plná kontroverzních postav, které stejnou měrou milujete jako nesnášíte. Zapomeňte na mdlé upíry, sunajové, korsajové a malchajové... To jsou příšerky podle mého gusta. Proč? Protože si za ně můžeme sami... Hlavní hrdinové jsou úžasně nedokonalí a ta víceméně nulová romantická linka. Já jsem na romanťárny ujetá, ale ty náznaky zde, které vedou stejně k tragédii... Pecka. Žádám všechny české nakladatele, aby do zdejších končin přitáhli všechny knihy této autorky. Jsou totiž skvostné. Jiné, osvěžující, pné fantazie, sarkasmu, napětí, akce, k zamyšlení a prostě top. Takže co? No jasně že šupejte do knihkupectví a koukejte to přečíst.


Druhým počinem bylo Pandemonium, druhý díl série Delirium od Lauren Oliver. Takhle, nemůžu říct, že by to byo špatné, ale takhle série mě prostě nebaví. Ne každá dystopie mě bere. Tahle je zvláštní. A nemůžu si pomoct, ale hlavní hrdinka je prostě mdlá. Ukamenujte mě. Druhý díl mě sice bavil přeci jen o něco více než ten první, ale i tak to nebylo ono. Třetí část hodlám přečíst, ale nijak se k němu nehrnu. Lena a její pouť k nalezení sebe sama mi opravdu nepřirostla k srdci. Když to porovnám s podobnou sérií Matched, Matched je rozhodně lepší. Možná že v ní není ta revoluce tak zajímavá, ale láska mezi hrdiny je prostě uvěřitelnější. Ale možná to tak připadá jen mně.


Třetí knihou se stala romantika Řekni mi tři věci od Julie Buxbaum. A jo, tohle byla přesladká romantika pro mou po romantice toužící dušičku. Bavilo mě to. Hodně. To napětí, jak to dopadne, i když to bylo tak snadno předvídatelné. Ale... Co kdyby, že? Nečekejte žádné zázraky, ale tohle je klasická, miloučká YA romance, u které se budete culit. Ať je vám 15 nebo 30 jako mně. Tohle mi spravilo náladu a byla bych šťastná, kdyby takových milých knih bylo více. Třeba je, ale ještě jsem se k tomu nedohrabala. Ona ta příslovečná hora knih totož stále nemizí. Jak jinak... Takže, pokud chcete nenáročnou romantiku, která vás mile pobaví, tohle je ta správná volba.


Čtvrtým kouskem se stalo Přílíš mnoho Kateřin od Johna Greena. Hele, chápu, proč je to bestsellerový autor. Je to mistr okecávek, ale mám rozečteno pár knih od něj a nějak se nemůžu zakousnout. Tohle je jeho první samostatné dílo, které jsem dočetla do konce. Jednalo se o vtipný příběh, ale romantika? No, čekala jsem trochu něco jiného, ale třebas mu na chuť ještě přijdu. Hlavní hrdina je řízek, jeho kamaráda bych chtěla poznat, možná bych s nimi zašla na pokec na kafe, ale nechtějte, abych tu knížku brala jako romantiku. Spíš jako Road Movie jednoho vyjmečného chlapce a jeho praštěného kamaráda. Ale jo, i tak bych tento titul doporučila.


A posledním, pátým kouskem se stala pecka Nebe je všude od Jandy Nelsonové. A jo, byla to dobrá červnová tečka. Srdcebolná YA romanťárna,která vás chytne za srdce. Plakala jsem u toho. Tak mě to chytlo. Lennie je bezva holka s obří bolestí v duši. Divte se, když vás stíhá jedna tragédie za druhou. Všechny postavy z knihy jsou dobré. Každý proplouvá životem po svém. Každý hledá. Sebe. Lásku. Cíl života. A tady je popsána jedna nelehká cesta. A to dost dobře. Díky téhle knížce jsem si v sobě otevřela svůj srdcebol. O tom jsem tu v té chvíli psala. A díky téhle knížce jsem si zase něco ujasnila a posunula se trošinku dál. Spolu s tímto titulem jsem si koupila i jinou knihu od této autorky. A můj názor na ni tu přibude brzy též. Protože jsem ho doslova zhlta. Takže co? Jo, běžte rabovat knihkupectví. Ale pozor, není to veselé čtení. Ani jím nemá být. O to větší dojem však zanechá.


Tak čus příště a koukejte číst!