"Čas je to, co se neustále snažíme zabít, ale co nakonec zabije nás"

Srpen 2017

trojka smutných romancí

17. srpna 2017 v 14:40 | hyunderella |  jen tak...
Tož,
jsem zase tu a se mnou další trojice přečtených knížek, tentokráte s tíživějším obsahem.
První knihou je Tisíc polibků Tillie Coleové. Až naivně psaný titul s velmi závažným tématem. Umíráním. Hlavní hrdinka Poppy má rakovinu v posledním stádiu, přesto se snaží užívat života a dál chodí do školy v touze odmaturovat. Od mala je zamilovaná do svého souseda, severského krasavce Runeho, avšak před dvěma lety se rozešli - on se musel odstěhovat s rodiči do rodného Norska a ona slíbila, že na něho počká, jenže mu náhle přestala odpovídat na dopisy. Rune se vrací, zahořklý, plný vzteku, rozervaný, přesto k Poppy stále cítí silnou lásku. Dívka ho však odhání, bez vysvětlení. To přijde - náhle, bolestně... Jsem sestra hospicové péče, takže se s umíráním a smrtí setkávám denně. S různým průběhem, s emocemi proudícími a ovlivňujícími všechno kolem. I když jsem profík, ovlivňuje mě má práce více než dost. Tahle knížka má co do sebe. Ano, takhle to u některých lidí chodí. Záleží na mnoha okolnostech. Pro pubertální jedince poslední dobou začaly konečně vycházet tituly i s touto tématikou - hurá! Lidé smrt vytěsnili ze svých životů jako něco nežádoucího, co se jich netýká - to je velmi špatně. Je totiž nedílnou součástí koloběhu života. A když to tu téma vytěsňují dospělí, jak k tomu přijdou děti a mládež? Jak mají regovat, když něco takového nastane? Osvěta se koná, ale stále jen ve velmi malém měřítku, bohu díky tedy za každou věc, která tomu pomáhá. Young adult literatura v tom svým originálním způsobem napomáhá. U této knížky jsem předem věděla do čeho jdu, ale i tak jsem se neubránila pláči. Ale zdravému pláči. Opravdu autorka píše až naivním stylem, ale jelikož píše o závažním tématu, ta naivita to kapku odlehčuje. Nepotřebujete zdusit čtenáře hned na začátku, ale zanechat dojem. Tady to vyšlo. Nelituji a doporučuji. Jen za ten závěr bych vraždila. Já vím, že to byla snaha o nabídnutí naděje, ale mně to přišlo kapánek přes čáru.


Druhou knihou v tomto bloku je Tíha vesmíru od J.Nivenové. Knížka s ústředním tématem setkání dvou lidí s životními problémy, se kterými se snaží bojovat. Dívka Libby se stala nejtlustším náctiletým ameriky - po smrti své matky se doslova vyjedla do monstrózní velikosti, a když spadl její dům, musel jí z něj vyprošťovat jeřáb. Po této traumatizující události se rozhodne podstoupit terapii a vrací se zpět, aby dostudovala na své bývalé škole. Válčí se svým nízkým sebevědomím, váhou, šikanou. Moc jí v tom zpočátku nepomáhá ani to, že se na ni zaměřuje skupina chlapců, v jejichž středu stojí oblíbený, pohledný Jack, který však sám má tajemství. Trpí totiž obličejovou slepotou. A žijte ve světě, kde vám každý připadá cizý. Nepoznáváte vlastní mámu. A tihle dva se postupně stávají bližšími. Navzájem si pomáhají, až to skončí jak jinak, než láskou. Té bych v knize brala o chlup víc, ale i tak to bylo velice příjemné a místy velmi vtipné čtení. A zase knížka, která boří některé mýty. Hurá! Sama trpím jen lehkou nadváhou, ale neumíte si představit, jaké to bylo a je. V dnešní době, kdy na vás všude koukají z médií (TV, noviny, časopisy, internet,..) vychrtlé kusy masa, mnohdy až bezpohlavní, nebo ženy a dívky se spostou chirurgických vylepšení a titulkem, že se jedná o přírodní krásu. Člověk by zvracel. Je fajn vypadat k světu, ale v tom to přece sakra není. Jo, taky se zastavím nad obrázkem pěkného chlapa s uznalým "hmmm", ale to jak vypadá přece neznamená, že je to ideál i v ostaních stránkách. Je vůbec k žití? Povrchnost světu vládne, přátelé, a je to krucinálfagot špatně.Víte jak je nusný, když vám někdo řekne "měla bys se sebou něco dělat" - jako že shodit váhu a neustále se krášlit, místo aby vám řekl "jsi milá, hodná, ...." nebo "líbí se mi tvůj náhled na svět" atp. To že mám celulitidu a doma chodím v teplákách neznamená, že jsem póvl. Jsem se zase vztekla....


Mno, do třetice tu máme Knížku od mé oblíbené Colleen Hoover - Možná jednou. Opět tragický příběh psaný čistě hooverovsky, navíc ve spolupráci s vynikajícím muzikantem. Bouřlivý vztah Sydney a Ridgeho mě ale až tak nenadchl. Kdyby se v příběhu neobjevila i umírající přítelkyně Ridgeho, bylo by to uvěřitelnější, lepší. Ale to nebyla jediná věc, která tam byla až násilně vtlačena. Ústřední téma hluchého muzikanta je boží, ale podle mě špatně uchopená. Knížka má své kouzlo, ale mnohdy jsem byla na autorku spíš naštvaná. A do háje (spoiler) - ta postelová scéna na konci fakt musela být? Stačil náznak, že k tomu dojde, ne podrobný popis. Jo, v jejích románech jsou postelové scény, ale mnohdy spojené s flustrací a sex je tu spíše prostředek, jak se z toho nějak vyventilovat. Ale tady už bylo všechno řečeno, tak proč? Pro atraktivitu? Na co? Příběh hluché přítelkyně umírající na cystickou fibrózu by byl skvělý jako samostatný román, i s tím, že by se rozebral její krátký život těsně před, ale jako vedlejší dějová linka byl na velký kulový. O ní tu sakra nešlo. Zase by stačily jemné náznaky, proč je něco tak, jak je. Více prostoru by si v knize zasloužila i nesourodá dvojice Ridgeho spolubydlících. To, proč na sobě tak zvláštně lpí. Jo. Možná by to nebylo tak "Vau", ale rozhodně by to byl úžasný román. Nemůžu té knížce upřít kouzlo. Taky mě to vtáhlo,a le nevychutnala jsem si to tak, jak by si to zasluhovalo. Těším se na další její knihu - YOLI se na ní chystá. Snad to zase bude ta milovaná Colleen. Ne prodejní kus bez duše. Ukamenujte mě.Pro teď končím. Mluv si nechám na příště. Možná samostaně.


Měsíční kroniky - aneb tak trochu jiná pohádka - občas obsahuje SPOILER

2. srpna 2017 v 0:12 | hyunderella |  jen tak...
Jou!

Ti, kteří sem občas nakouknou, jistě zaznamenali, že můj sloupeček přečtených knih byl nějakou dobu přehlcen tituly od Marissy Meyerové, a článek o nich nikde. Bylo to z prostého důvodu - jedná se o celou jednu sérii, kterou jsem nechtěla kouskovat, když už jsem měla tu možnost slupnout ji naráz, tudíž i v tomto článku ji budu hodnotit jako celek.
Ale hned v úvodu musím poznamenat, že pokud stále brousíte kolem regálů v knihkupectví či na e-shopech, a zíráte na tyto tituly a přemýšlíte o tom, zda do toho jít či ne - jděte. Už po pár stránkách v Cinder jsem jistojistě věděla, že CHCI všechny díly.

Mno, začneme tedy prvním dílem - Cinder. Jak už název napovídá, jedná se o tak trochu jiný reteling Popelky. Tak trochu zvláštní, magický a naprosto k sežrání. Seznamujeme se s dívkou Cinder, žijící se svou nevlastní matkou a dvěma sestrami. Jak jinak. Jenže Cinder není jen tak obyčejné děvče - je kyborg - tedy člověk, který v sobě má i nějaké ty IT vychytávky. Jako třeba telku, internet, ekvalizér, externí paměť a stáhnout si můžete výuku kdečeho. No neberte to? Ale ne vždy je výhodou míti v hlavě počítač a pár kovových končetin. Kyborgové jsou ve světě vnímáni jako nebezpeční jedinci, kteří nemají žádná práva.
Rodina obývá hlavní město území, jež se po třetí světové válce nazývá Východní společenství. Jde vlastně o sdružení východoasijských států a pár těch okolo. Snad jako jediné území na světě mu vládne monarchie vedená císařem, a ten (samozřejmě) má synka na ženění. Hledání nevěsty je více než žádoucí, neboť císař umírá na letumózu, chorobu, která vyvražďuje celý svět. Takže ples k nalezení správné nevěsty je nasnadě.
Ale kdyby šlo všechno tak, jak známe, byla by to nuda. Takže... Cinder už jako malá v sobě objevila potenciál stran techniky, takže se z ní stala výborná mechanička. Aby měla macecha z čeho utrácet, pracuje přes den ve své dílně, kde ji jednoho dne navštíví v převleku sama naše princovská celebrita, Kai, který potřebuje opravit robota, který je zásadním článkem v mezinárodní, ba dokonce meziplanetární bezpečnosti. Ukrývá totiž informace o ztracené dědičce Měsíčního království, se kterým má Země poněkud problém - hrozí mezi nimi totiž totální válka, kterou lze zažehnat jen sňatkem s Měsíční královnou Levanou - což je taková jiná verze Maleficent. Au. Problém by mohla vyřešit měsíční princezna Selene, pokud by ovšem byla nalezena.
Ples je tu a pohroma s ním. Cinder je pozvána, jelikož princ netuší, že je kyborg. Dorazí, zmerčí ji měsíční královna a - průšvih jak Brno. Nejen že se s Cinder vyklube měsíčňanka s cyborgskou úpravou (nepřípustné), ale královna po ní vyloženě pase. S kudlou v ruce. Je uvězněna, Kai má hlavu k prasknutí, Levana si mne ruce...
Chytáte se?


Druhým dílem série je Scarlet - a opět. Kdo jiný by mohl být červenější, než Karkulka? Hlavní hrdinka Scarlet žije na francouzkém venkově, kde spolu s babičkou obhospodařuje malou farmu. Jenže jednoho dne babička zmizí a policii se do vyšetřování nechce. Přece jen se jedná o starou paní, třeba prostě jenom šla na procházku a ztratila se? Co? Ne? A tak se Scarlet vydává na pátračku ve své vlastní režii. Doprovod na cestě ji bude dělat Vlk, drsňák, který se objeví ve chvíli, kdy je ho třeba. Ale - je skutečně tím hrdinským týpkem k zulíbání, za kterého se vydává? Původně jednoduchá cesta k nalezení babičky se šmodrchá na každém kroku, nic není takové, jaké se zprvu zdá. Na povrch vyplouvá spousta tajemství z minulosti i přítomnosti. A jelikož jde o druhý díl série, hlavní protagonisté se brzy setkávají s Cinder, která uprchla z vězení, a jejím neočekávaným spolubojovníkem Thornem, samozvaným kapitánem ukradené vesmírné plechovky. A mela pokračuje dál. A chudák Kai z toho má hlavu v pejru... Levana se snaží zasévat na Zemi strach a vychází jí to. Prince kvůli Cinder dusí, sec může. Všichni mají z hlavy škopek, ale cesta jak ze všeho vybruslit nikde...


Třetí díl - Cress. Jiná verze Lociky... Cress je dívka, která byla jako malá zavřena do družice, aby ze skrytu svým hackerským umem napomáhala Měsíčnímu království snadněji ovládnout svět. A jelikož je v družici zavřená vážně dlouho, kapku jí z toho šplouchá v líbezné vlasaté hlavičce. Mluví s programem, žere pozemské seriály, karaoke je na dením pořádku. A aby toho nebylo málo, své fantazie upnula na jednoho uprchlého pozemského zločince - Thorneho.
Jenže Cress není jen obyčejným vězněm. Je zároveň i skořápkou, měsíčňanem, který neovládá manipulaci. Takoví lidé se na Měsíci běžně hned po narození popravují. Proč tedy přežila ona? Cress sleduje celou záležitost s Cinder, Thornem, Scarlet, Vlkem a Kaitem - a řekne si, že práce pro Měsíční království má dost. Spojí se proto s našimi hrdiny s nabídkou pomoci - za to, že ji vysvobodí. (Mno, hlavně Thorne, že). Z družice se dostane, ale opět nic není, jak by mělo. Při neočekávém boji je Scarlet zajata, Vlkovi z toho jebe, Cinder si trhá vlasy z hlavy, Thorne a Cress padají i s milou družicí do pouště, a Cinder zůstává na krku další kumpán, Jacin, člen královské stráže, který se neustále tváří jako rampouch. Jojo. A frčíme dál. Jenže co dřív? Na Zem hledat Thorneho a Cress nebo na Měsíc osvobodit Scarlet? Navíc císařská svatba se blíží. Útoky na Zemi se zhoršují. Pandemie letumózy vstoupila do dalšího levelu... Scarlet je děvče silné... Letí se na Zem. Do kolonie v Africe. Po mnoha peripetiích se nakonec sejde s osleplým Thornem a vyjukanou Cress, a znovu utíkají. Pilotáž přebírá Jacin a dalším úkolem je překazit Levaně ovládnout svět. Svatba je holt nutným zlem...


Posledním dílem je Winter - jop, Sněhurka. Bez trpaslíků. Winter je nevlastní dcera zlé královny Levany. Děvče krásné, až zrak přechází. Ale kvůli vlastnímu rozhodnutí už nikdy nepoužít manipulece, značně bláznivé. Každý den ji pronásledují děsivé halucinace. Jediným člověkem, který ji kdy od nich dokázal pomoct, je Jacin, ale ten se vytratil neznámo kam a Winter šplouchá na maják tak, že je to nesnesitelné. Jediným světlým bodem se pro ni stává královnina vězeňkyně Scarlet, kterou po mučení přenechá Winter. Ta ji opečovává ve svém malém zvířecím království, kde se z nich nakonec stanou zvláštní přítelkyně. Jacin propašuje na Měsíc Cinder a zbytek party a sám se vrací do služeb královny. Trestem mu je zabít svou milovanou princeznu. To však neudělá a pomůže Winter uprchnout.
Mno, je to ultra mega zamotané, ale skončí to veledobře. Jak jinak.


Fakt ten konec nebudu rozepisovat. Je to dlouhý, zamotám se do toho a tak. Jako 4 má 850 stran, tak si to přeberte sami. Každopádně je to pecka.

Pak nám ještě autorka naservírovala knihu Nejkrásnější, což je novela o mládí královny Levany a o tom, jak se vlastně stala královnou a proč jí tak švihlo v bedně.


A dále vyšel takový povídkový bonbónek, kde je pár řádků o životě hrdinů předtím, než se vůbec sešli, jedna bonusovka na téma Malá mořská víla a jedna svatba. Luxus.
Takže, na spoustu postav jsem v textu zapomněla, ale na ty si musíte přijít sami. Jsou úžasní. Tahle série byla prostě top. Promakaná, svižná, akční, romantická a tak moc jiná a přitom známá. Prostě se mi musela líbit. Už jen z toho důvodu, že miluju galaktickou pohádku Hvězdné války. Nemají s tím nic společného, ale přesto si na ně vzpomenete. Momentálně mám rozečtený i samostatný počin autorky, Bez srdce, ale o tom někdy, až to dočtu. Teď mám zase zásek. Bodejť. Po takové pecce se blbě s něčím pokračuje. Tak jsem se vrhla na korekce a sledování serošů. Mezitím práce, práce, práce. Až mi hrábne z korejců, zase se vrhnu na knížky. Pořád jsem toho letos přečetla málo. A na podzim čas nebude, jelikož mě čeká kurz, doktoři a celkově pěkný vopruz...

Tak zase někdy příště...